MOKYKLOS PRISTATYMAS
Mokykla įsikūrusi šiauriniame rajono pakraštyje Saločių miestelyje prie VIA BALTICA magistralės, 23 kilometrų atstumu nuo rajono centro – Pasvalio miesto. Saločių Antano Poškos vidurinė mokykla teikia švietimo paslaugas Saločių seniūnijos aplinkinių kaimų - Tauprių, Kubiliūnų, Kurpalaukio, Škilinpamūšio, Puškonių, Raubonių, Žilpamūšio, Žadeikonių, Šakarnių ir Dagių – gyventojams. Mokykloje mokosi ir Namišių seniūnijos gyventojų vaikai iš Manikūnų, Namišių ir Kiemėnų km.
MOKYKLOS ISTORIJA
Parapijinė mokykla prie Saločių bažnyčios buvo jau XIX a. pačioje pradžioje. Amžiaus viduryje mokykloje jau mokėsi apie 40 mokinių. 1864 metais, caro valdžiai uždraudus lietuvišką spaudą, buvo uždarinejamos ir mokyklos. Saločiuose mokykla liko, bet mokoma buvo rusiškos giesmės. Kokia kalba mokė skaityti ir rašyti tiksliai nėra žinoma. Iš Saločių 1866 m. mokykla buvo perkelta į Kiemėnų km. 1908 m. kunigo Štombergo ir ,,Saulės” draugijos Saločių skyrius atidarė Saločiuose lietuvišką mokyklą. Ji veikė prie bažnyčios klebonijos, vėliau parapijos namuose. Joje mokėsi net 300 mokinių. Apie 1924 metus miestelyje buvo atidaryta ir valdiška mokykla. Mokykla įsikūrė mūriniame pastate kartu su valsčiaus raštine. Augant mokinių skaičiui, vienas komplektas buvo perkeltas į Kubiliūnų dvarą. Veikė ir parapijinė mokykla. Tarp abiejų mokyklų vyko konkurencija dėl mokymo turinio.
Dviejų aukstų mūrinė mokykla buvo pradėta statyti 1929 m. Statybai naudojamos Saločių dvaro ūkinio pastato plytos. 1930 m. buvo atidaryta pradinė mokykla, pavadinta daktaro J. Basanavičiaus vardu. Nuo įsikūrimo iki 1940 m. jai vadovavo mokyklos vedėjas Jonas Morkvėnas. Didėjant mokinių skaičiui ir mokymo poreikiams ketvirto dešimtmečio pabaigoje buvo atidaryti V ir VI skyriai.
Antrojo pasaulinio karo metu (ypač karui baigiantis) labai nukentėjo viso miestelio pastatai, taip pat ir mokykla. Baigiantis karui pastatas buvo remontuojamas ir 1944 m. spalio mėnesį prasidėjo mokymas. Mokyklos pastate įsikūrė 3 klasės, o 4 klasė buvo iškelta į Kubiliūnų dvarą. Nebuvo elektros, truko malkų, mokytojai neturėjo kur gyventi. 1945 m. mokykloje buvo atidarytos progimnazijos klasės. Progimnazija įsikūrė Škilinpamūšio dvare. 1946 m. sugrąžinta į Saločius. Iki 1949 metų dirbo kaip atskiros mokyklos: pradinė ir progimnazija kiekviena su savo vadovais, o 1949 m. mokykla sujungiama ir jai vadovauti pradeda direktorius Jonas Narvidas. Vėliau mokyklai vadovavo V. Vaitiekaitis, R. Vaitiekunaitė, G. Jankūnaitė, P. Čiuplinskas. Mokyklai nuo 2001 m. vadovauja direktorė Laima Jankauskienė.
Mokykla plėtėsi, didėjo ir 1965 m. buvo atidarytas pirmasis mokyklos priestatas, o 1978 m. – antrasis.
Senasis pradinės mokyklos pastatas buvo renovuotas ir 2004 m. atidarytas kultūros centras. Jame įsikūrė miestelio ir mokyklos bibliotekos, internetinė skaitykla, kultūros namai.
Istoriniuose šaltiniuose neaptinkama, kodėl ir kada mokykla neteko J. Basanavičiaus vardo. Nuo 2003 m. rugsėjo 1-osios dienos rajono savivaldybės sprendimu mokykla pavadinta Antano Poškos vardu. Antanas Poška - mūsų kraštietis, žymus keliautojas, antropologas, kraštotyrininkas, rašytojas. Jis dažnai lankydavosi mokykloje, bendravo su mokiniais ir mokytojais, domėjosi auklėjimu bei mokymu. Mokykla siekė vadintis jo vardu, nes mano, kad Antano Poškos gyvenimo pavyzdys pasitarnaus mokyklos tradicijų puoselėjimo, mokinių meilės savo kraštui, išminties ir doros ugdyme.
Nuo 2004 m. sausio mėn. 1 d. mokykla reorganizuota: prie jos prijungta Kiemėnų pagrindinė mokykla, ir Namišių pradinė mokykla, kurios tapo skyriais. 2007 m. prie mokyklos įsteigti du vaiko dienos centrai Puškonių ir Dagių kaimuose. Nuo 2007 m. rugsejo 1 d. Kiemenų pagrindinio ugdymo skyrius rajono savivaldybes tarybos sprendimu panaikintas.
Last Updated (Wednesday, 04 November 2015 20:53)